Ove cevi su lake i fleksibilne. Otporne su na UV zračenje, čvrste su, ekonomične i lako za montažu. Materijal za izradu drenažnih cevi je PEHD-a. Cevi imaju dug radni vek upotrebe koji je zbog strukture materijala preko 50 godina. Samim tim predstavljaju proizvod koji je u odnosu na životni vek veoma ekonomičan. Izgled i tehnologija izrade drenažnih cevi je ista kao i kod cevi za kanalizaciju. Cevi imaju glatku unutrašnju stranu što im omogućava mali koeficijent trenja i rebrasta ukrućenja celom dužinom na spoljašnjoj strani cevi. Drenažne cevi se koriste u situacijama kada je potrebno obezbediti objekat ili poljoprivrednu površinu usled velikog i nekontrolisanog dotoka vode.
Drenažne cevi se proizvode sledećih prečnika: Ø 300 mm, Ø 400 mm, Ø 500 mm, Ø 600 mm, Ø 800 mm, Ø 1000 mm, Ø 1200 mm pa sve do Ø 3000 mm. Plastične cevi su u dužinama od 3 i 6 metara, spajaju se ekstruzionim zavarivanjem plastike ili pomoću gumice za dihtovanje. Rade se od HDPE i PPH materijali koji poseduju dobra mehanička i elektroizolaciona svojstva, hemijska postojanost, žilavost, UV stabilnost itd. Cevi se izrađuju po klasama krutosti pa razlikujemo SN1,SN2, SN4, SN8,SN16. Klase krutosti cevi zavise od više faktora a najznačajniji su dubina ukopavanja cevi, vrsta zemljišta u koje se ukopavaju cevi, da li ima podzemnih voda…
Primena drenažnih cevi
Po svojim mehaničkim karakteristikama i izuzetnoj otpornosti na agresivne materije drenažne cevi se mogu koristiti i kao:
- cevovodi za transport industrijskih otpadnih voda
- fekalni kolektori
- za kišnu kanalizaciju
- cevi za navodnjavanje
- cevi za kanalizaciju
- šahte za kanalizaciju
- šahte za vodomere
- cevi punog zida
- cevi profilisanog zida
Upotreba cevi za drenažu:
- drenaža poljoprivrednih površina
- drenaža puteva
- sportskih objekata
- drenaža kuća i zgrada
- drenaža ugostiteljskih objekata